• <
Stocznie, offshore

ARP tworzy ekosystem dla rozwoju przemysłu offshore w Polsce

Rozwój przemysłu offshore to dla polskiej gospodarki historyczna szansa, której nie możemy stracić - ocenił podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Mateusz Berger.

25.08.2020, 14:05
Porty, logistyka

Raport z rynku żeglugowego – przemiany rynków (tydzień 33-34)

W chwili obecnej rynek żeglugowy ma zupełnie inne podstawy wyjściowe do odbudowy i rozwoju niż jeszcze pół roku temu. Mówimy o innej bardziej niepewnej rzeczywistości, której należy sprostać. Niemniej jednak niewątpliwie na rynku zachodzą dziejowe zmiany, które są też dla wielu wielkimi szansami rozwojowymi – dla innych końcem pewnej epoki. Tymczasem ceny nowych statków: masowców oraz tankowców spadają. Również na rynku wtórnym wartości jednostek pływających są niższe niż jeszcze kilka tygodni temu.

24.08.2020, 09:55
Stocznie, offshore

Pierwsza energia z farm na Bałtyku popłynie pod koniec 2024 r.

Pierwsza energia z farm wiatrowych na Bałtyku popłynie pod koniec 2024 r. Bałtyk będzie jednym z największych źródeł zielonej energii polskiej gospodarki - zapewni ok. 20 proc. całego zapotrzebowania na energię elektryczną – powiedział dziś wiceminister aktywów państwowych, Zbigniew Gryglas.

21.08.2020, 14:00
Rybołówstwo, ekologia

Polska może osiągnąć neutralność klimatyczną w 2056 roku

Według optymistycznej wizji Polska mogłaby dojść do neutralności klimatycznej w 2056 r., ale w scenariuszu negatywnym może to być nawet rok 2067 – tak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) „Czas na dekarbonizację”.

19.08.2020, 11:30
Rybołówstwo, ekologia

Wiatr nadziei na Zielone Porozumienie dla Polski

W dniach 24-26 sierpnia 2020 r. odbędzie się 15. Jubileuszowa edycja największego w tej części Europy spotkania branży wiatrowej - Konferencja PSEW2020. Tania energia z wiatru zasili ekosystem gospodarczy Polski. Prąd wytwarzany w turbinach na lądzie i morzu zazieleni rodzimą energetykę, ciepłownictwo i transport.

18.08.2020, 23:05
Prawo, polityka

Czysty gaz – perspektywy rozwoju energetyki wodorowej w UE

Wodór jest bezemisyjnym źródłem energii. Ma zastąpić gaz ziemny i pomóc w dekarbonizacji gospodarki UE. Rozwój branży wodorowej jest związany nie tylko z kwestiami klimatycznymi, ale też z polityką przemysłową – będzie wymagał wypracowania regulacji i inwestycji m.in. w moce produkcyjne i infrastrukturę. Stwarza to wyzwania dla polityki przemysłowej i zagranicznej Polski.

12.08.2020, 13:00
Stocznie, offshore

Koronawirus nie spowolni rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Morska energia wiatrowa jest postrzegana przez rządy na całym świecie jako kluczowe narzędzie ożywienia gospodarczego po pandemii. W opublikowanym dziś Global Offshore Wind Report GWEC wskazuje, że 2019 rok był najlepszy w historii branży, a przybycie 6,1 GW podniosło moc morskich wiatraków na całym świecie do 29,1 GW. Optymistyczne są także prognozy na przyszłość. W 2020 r. tempo rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na świecie nie spadnie, mimo pandemii; powinno przybyć mniej więcej tyle mocy, ile w 2019 r., czyli 6,1 GW.

05.08.2020, 10:48
Stocznie, offshore

Super-hybrydowa holenderska morska farma wiatrowa Shella obejmie pływające panele słoneczne, baterie i wodór

Główny koncern naftowy Shell i holenderski koncern Eneco zbudują superhybrydową morską farmę wiatrową, wygrywając ostatni holenderski przetarg.

30.07.2020, 14:22
MW, służby morskie

Polskie morskie farmy wiatrowe a bezpieczeństwo na morzu - spojrzenie okiem Akademii Marynarki Wojennej

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku ma stanowić znaczącą pomoc w transformacji polskiej energetyki, zwiększyć produkcję energii z odnawialnych źródeł i stanowić impuls dla rozwoju gospodarki. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z wpływu farm na bezpieczeństwo na morzu? O tym podczas webinarium, zorganizowanym przez Akademię Marynarki Wojennej, mówi dr Radosław Tyślewicz z Katedry Operacji Morskich Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW, ekspert SSAB Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa.

04.06.2020, 12:05
Stocznie, offshore

ABB: Dobre wiatry dla wiatraków

Luty był rekordowym miesiącem dla elektrowni wiatrowych, ale niewykorzystany potencjał jest ogromny. Gdy lądowa energetyka wiatrowa czeka na zmianę tzw. ustawy odległościowej, sektor OZE z nadzieją zerka w stronę wybrzeża. W perspektywie dwóch dekad będziemy mogli mówić o ponad 10 GW energii generowanej na polskim morzu, ale potencjał Bałtyku jest dwa razy większy.

12.03.2020, 10:29

Dziękujemy za wysłane grafiki.